17 Mayıs 2015 Pazar

Eserin Adı : Aşk-ı Leyla
Eserin Orjinal Adı :
Yazar : Barış Cem Kaya
Yayınlanma Tarihi ve Yeri : 2015, Ankara
Yayın Evi : Hayat
Türü : Deneme
Sayfa Sayısı : 216
Konusu : Yüzyıllardır 'Leyla' ile Simgelenen Aşk, 'Aşk-ı Leyla'da Yeniden Dile Geliyor.

Ne çok konuşuldu, ne çok yazıldı, ne çok yıpratıldı aşk. Kırdı dallarını heva ve hevesler. Temizlendi şairler aşkla. Arındı kalp taşıyanlar aşkın bağrında. Sultanlar taçlandı. Esirler sıyrıldı prangalardan. Varlık, varlık kazandı. Yokluk borçlandı aşka.

Yeryüzünde tanımı en çok yapıldığı sanılan kavram aşk… Ama aşkın bir tarifi yok. Tarifine hacet de yok. Bütün tarifler aşk sayesindedir.

Artan ama azalmayan bir kavramdır aşk. Azalmak, 'çok'tan geriye kalandır. Bir tarife sıkıştırılmış olan aşk değil, ancak 'aşktan'dır.
Aşk sayesindedir…


Kitap Hakkındaki Yorumum :
Hayat Yayınları seri halde Aşkla Dokun Hayata ismini verdiği bir dizi kitap yayınladı. Aşk-ı Lal, Elifname, Herşeyi Allahtan İste, Aşk-ı Leyla , Bana Aşkımızı Anlat , Aşk- Rana, Yalnızca Rabbine Yönel ve Gülsima Ağlama Ne olursun isimlerini taşıyan seriden iki kitabı şimdilik okudum. Diğerlerini alıp okumayı düşünüyorum. Hayat yayınları bu kitaplarda biz okuyucuları Hayata Aşkla dokunmaya davet ediyor. Aşkın biz insanoğlunun kalbinde hala şarkı söylemeye devam ettiği gerçeğinden hareketle, kendinizi aşka dokunurken buluyorsunuz kitapları okurken. Aşk-ı Leyla Mecnunun dillere destan aşkından yola çıkarak içimizdeki Mecnunlara sesleniyor ve bizi aşkın denizinde yıkanmaya, hallenmeye ve içimizde bir miktarda olsa bu aşkı hissetme yolculuğuna çıkmamızı sağlıyor. Mümkün olan bütün tarifler tarifini aşka borçludur diyen kitapta, tariflere sıkıştırılmış olan her şeyin aşk olmadığı ama aşktan olduğu gerçeği dile getirilerek aşkın kudretine vurgu yapılıyor. Aşk sayesinde oluşa gelmiş olan tüm gerçekliğin üzerindeki tortuları bir bir temizleyerek kalbimizi aşkı hissetmeye açmamız için bizi yüreklendiriyor. " Her şey incelikten kırılır, insan kalbi kabalıktan" diyen Pir Sultan Abdal'ın sözünü doğrularcasına kalbimizdeki tüm kabalığı alıp süpüren bizi aşkla ışıldamaya aday hale getiren duygu yüklü bir kitap.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder